Jeżeli rozważasz podjęcie się funkcji Rodziny zastępczej i jesteś mieszkańcem Powiatu Pabianickiego zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach:
ul. Traugutta 6a, I piętro, pokój nr 14 – p. Justyna Jeznach, kierownik Działu ds. Pieczy Zastępczej, tel. (42) 215-66-60 w. 3
lub pokój nr 19 – p. Monika Kowalska, starszy pracownik socjalny, tel. (42) 215-66-60 w. 4
w godzinach:
poniedziałek, środa, czwartek: od 8.00 do 16.00
wtorek: od 8.00 do 17.00
piątek: od 8.00 do 15.00
Pracownicy Działu ds. Pieczy Zastępczej udzielają informacji o zasadach procesu wstępnej kwalifikacji kandydatów, zapoznają z tematyką działania systemu pieczy zastępczej, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.
Kandydaci, którzy po wprowadzającej rozmowie zdecydują się przystąpić do procesu wstępnej kwalifikacji:
1. zostaną poproszeni o złożenie pisemnego wniosku,
2. zostaną poproszeni o złożenie oświadczeń, np. zgody na przetwarzanie danych osobowych,
3. zostaną poproszeni o dostarczenie dokumentów takich, jak:
- dowodu osobistego do wglądu,
- aktu małżeństwa w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim,
- zaświadczenia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o stanie zdrowia,
- zaświadczenia z poradni zdrowia psychicznego,
- zaświadczenia z poradni leczenia uzależnień,
- zaświadczenia o dochodach
- zaświadczenia o niekaralności,
- innych dokumentów wynikających z ustalonej w trakcie wywiadu środowiskowego sytuacji rodziny.
Ponadto we własnym zakresie sprawdzimy, czy kandydat nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Zachęcamy również do zapoznania się z art. 41 i art. 42 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2025 r. poz. 49) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000177/U/D20240177Lj.pdf
Osoby, które pozytywnie przejdą proces wstępnej kwalifikacji zostaną skierowane na szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe, zawodowe i dla prowadzących rodzinne domy dziecka.
Szkolenie podstawowe dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach prowadzone jest przez naszych dwóch pracowników: psychologa i pracownika socjalnego, którzy posiadają certyfikaty trenerów programu szkoleniowego PRIDE. Program PRIDE to cykl 12 sesji, (kilkugodzinne spotkania realizowane raz w tygodniu) przygotowujących do pełnienia różnych form opieki zastępczej nad dziećmi. Zajęcia maja formę warsztatową. PRIDE rozwija umiejętności pogrupowane w 5 kategorii kompetencji rodzica zastępczego:
1. umiejętność zaspokajania potrzeb opiekuńczych,
2. umiejętność zaspokajania potrzeb rozwojowych i kompensowania opóźnień,
3. umiejętność wzmacniania więzi z rodziną,
4. umiejętność wspierania dzieci w nawiązywaniu trwałych i bezpiecznych relacji,
5. umiejętność współpracy w zespole.
Część teoretyczną szkolenia uzupełniają obowiązkowe praktyki w wymiarze co najmniej 10 godzin. Praktyki odbywają się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących na terenie powiatu pabianickiego lub w rodzinach zastępczych zawodowych.
Po ukończeniu szkolenia każdy kandydat otrzyma imienne świadectwo.
Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne a jego ukończenie nie obliguje do zostania rodziną zastępczą. Kandydaci w trakcie szkolenia poza uzyskaniem konkretnych wiadomości, dzięki przemyślanym ćwiczeniom mogą „wejść w buty” zarówno rodzica zastępczego, jak i dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej czy jego biologicznych rodziców i poznać emocje, jakie towarzyszą wszystkim stronom zaangażowanym w trudną sytuację dziecka. Jeżeli uznają, że w chwili obecnej nie są na to gotowi, ich decyzja zostanie uszanowana.
Osoby, które ukończą szkolenie i uzyskają świadectwo mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Osoby, które wyrażą chęć pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka będą musiały ukończyć dodatkowe szkolenie w wymiarze co najmniej 15 godzin, a osoby, które ponadto rozważają podjęcie się opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami lub dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej na podstawie przepisów o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich – kolejny moduł szkolenia w wymiarze co najmniej 20 godzin. W przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego zakres programowy szkolenia, poza zakresem szkolenia podstawowego i szkolenia na rodzinę zastępczą zawodową obejmuje dodatkowo elementy dotyczące adaptacji psychospołecznej do nowej sytuacji, a także sposobu przygotowania dziecka i rodziny zastępczej do krótkiego pobytu dziecka w tej rodzinie.
Obligatoryjny zakres programowy szkoleń znajduje się w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 listopada 2023 r. w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej (Dz.U. 2023 poz. 2452)
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230002452